Malaga Travel Guide Guía turística de Málaga Informaţii turistice Malaga Malaga, Informacja turystyczna Malaga, turistické informace Малага най-важна информация Малага туризъм Бряг на слънцето Андалусия Informação Málaga turismo Informazioni Malaga turismo Малага столица Информация Малага туризм Коста дель Соль Андалусия Málaga Hauptstadt Information Tourismus Costa del Sol Andalusien Guide du tourisme à Malaga Rejseguide for Malaga Malaga Seyahat Rehberi Malaga reisgids Malaga vodič za putovanje 马拉加 Malagai vendég kalauz

Malaga


 
 
 
 


 


Malaga’nın Tarihi

Arkeolojik çalışmalarda Malaga yakınlarında binlerce yıl öncesinden kalma labirent biçiminde mağaralar bulunmuştur. Zamanla populasyon artmıştır ve tunç devrinin başlamasıyla insanlar sahile doğru yönlemiştir.

Malaga adının ortaya çıkması biraz zaman almıştır. Malaga, eski adıyla Malaka(balıkların tuzlandığı yer) MÖ 800 yılında Fenikeliler tarafından ismedilmiştir ve MÖ 1100 yılından itibaren (Cadiz’in keşfi) ticarette kullanılmaya devam edilmiştir.

Teatro Romano - MálagaMö 6.yyda fenikeliler yunanlar tarafından yenilmiş ve burada yunanlar 70yıl hüküm sürmüştür. Aralarında mö 202 yılına dek savaşlar olmuştur. Sonunda romalılar tarafından Malaga’ya Flavia Malacita adı verilmiş ve bu dönemden sonra Malaga, limanlarıyla ve diğer roma şehirlerine olan uzaklığıyla önemli yer kazanmıştır. Roma tiyatrosu ve arap gücüyle beraber İspanya tarihinde önemli yere sahip olmuştur.

Roma İmparatorluğunun çöküşünden sonra Malaga, Almanya ve doğu başta olmak üzere birçok göçe ev sahipliği yapmıştır. 8.yy da ise monarşinin başlamasıya kuzey afrikadan gelen araplar şehri ele geçirmeye başlamıştır.

Puerta de Atarazanas - Málaga743 yılında istiladan kurtulunmuştur. Malaga, büyük 5kapısı olan bir şehre dönüşmüştür. Doğudan batıya ve içerden limanlara kadar bu kapılar sayesinde farklı geçiş noktaları sağlanmıştır. Eyaletler bir süre cenovalılar tarafından kuşatılmış fakat en sonunda bağımsızlığa kavuşulmuştur. 13.yy da III. Adrurrahman resimde görülen kapıyı yaptırmıştır (Puerta de Atarazanas). Bu kapı şimdi de şehrin büyük pazarının giriş kapısıdır. 14. yy da fethetme çabaları başlamış fakat bu çabalar katolik krallığın 15. yüzyılda kazandığı başarıya kadar sürmüştür.

Malaga 19 Ağustos 1487 tarihinde fethedilmiştir. (en son fethedilen şehir 1492 de Granada’dır.) Fetihle beraber toplumsal ve dinsel olarak ortak yaşam başlamıştır. Ilk olarak büyük bir meydan inşa edilmiş ardından Victoria ve Trinidad manastırları yapılmıştır.

Ancak iyimser dönem kısa sürmüş ve Malaga’da ekonomik kriz yaşanmaya başlanmıştır.

Catedral de Málaga

17.yy da liman yapıldı ki sonradan da bu liman büyütülmüştür. Katedral için yapım çalışmaları 1528 de başlamasına rağmen 18.yüzyıla dek bitirilememiştir. Bu dönemde liman etkinliğini kaybetmiş fakat ekonomik canlılığı sağlamak amacıyla yeni işler yapılmıştır. 19.yy da Malaga konaklama ve endüstiyel açıdan bir tırmanışa geçmiştir. Ana caddeler olan ‘Calle Marques de Larios’ ve ‘Alameda’ açılmıştır. Ancak bu dönemde yine bazı ekonomik ve politik krizler Obelisco Plaza de la Merced - Málagayaşanmıştır; özellikle de kral VII. Fernando döneminde. Kral, döneminde Torrijo ve adamlarını illegal bir biçimde öldürtmüştür. Bunun adına resimde görülen dikili taş yapılmıştır. Şimdilerde de burası kimi konser ve aktivitelere ev sahipliği yapar. 20.yy da çok fazla değişiklik yaşanmamıştır ancak son 60 yıldaki turist patlamasıyla kimi farklılıklar olmuştur. Milyonlarca insan Malaga’yı favori tatil mekanı binlercesi ise en uygun konaklama yeri olarak görüyor ve tercih ediyor. Ispanyadaki şehirler önem sıralamasına konursa beşinci sırayı Malaga alır. Bu şehir farklı kültürleri aynı anda içermesiyle de Avrupadaki en modern şehirlerden biri haline geliyor. 1992 den bu yana Malaga, karayolu ve motor yolu olarak ilerlemiş ayrıca havalimanı da Avrupadaki en önemli havalimanlarından biri haline gelmiştir.

yukarı dön

sonraki  

Sorumluluk Bildirgesi: Sitemizde yer alan bilgiler en olası bilgiler olup bunların ışığında karşılaşılabilecek herhangi bir kayıp, hasar ya da uygunsuzluk durumunda yasal sorumluluk kabul etmemekteyiz.

Malagainformation.com es un sitio web propiedad a empresa española Spanish & Internship Consultant S.L. Calle Miguel Bueno Lara, 8, 6-3. info@malagainformation.com, que está inscrita en el registro oficial de empresas de Málaga (Registro Mercantil) con el siguiente Cif y números de registro (Cif B92896588, Tomo 4437, Libro 3346, Folio 40).


 
İspanya’da İspanyolca Öğrenmek
    İspanya’da İspanyolca Öğrenmek  


Mapa de Málaga
 büyük görünüm  

 

 

Giriş | Malaga’nın Tarihi | Gerekli Bilgiler | Haritalar | Havadurumu | Ulaşım | Malaga’daki Gazeteler

Malaga’daki Yapılar | Malaga’daki Müzeler | Gecehayatı | Plajlar | Restoranlar | Bicicletas en Málaga