Malaga Travel Guide Guía turística de Málaga Informaţii turistice Malaga Malaga, Informacja turystyczna Malaga, turistické informace Малага най-важна информация Малага туризъм Бряг на слънцето Андалусия Informação Málaga turismo Informazioni Malaga turismo Малага столица Информация Малага туризм Коста дель Соль Андалусия Málaga Hauptstadt Information Tourismus Costa del Sol Andalusien Guide du tourisme à Malaga Rejseguide for Malaga Malaga Seyahat Rehberi Malaga reisgids Malaga vodič za putovanje 马拉加 Malagai vendég kalauz

Malaga


 
 
 
 


 


Pomniki Malagi

La alcazaba

Ulica Alcazabilla

La Alcazaba - Malaga

Krótki spacer dzieli plac de Aduana od solidnych murów-obwarowań fortecy Alcazaba, znaczącego punktu miasta. Fortecę datuje się na koniec lat 700-nych, chociaż duża jej część pochodzi z połowy XI wieku. Wejście jest przez bramę zwaną Puerta del Christo (Drzwi Chrystusa), gdzie była celebrowana pierwsza, po zwycięstwie Chrześcijan, msza.

Forteca jest jedną z największych, muzułmańskich budowli militarnych, jakie zachowały się w Hiszpanii. Stanowiła ona część systemu obronnego arabskiej Malaki i była połączona z wałami obronnymim, które niestety nie zachowały się do dzisiaj.

Alcazaba wznosi się ponad podwójnym murem obronnym z czworokątnymi wieżami.Od strony pochyłego wejścia, biegnącego zygzakiem i stanowiącego początek drogi Alcazabilla, będziesz mógł ocenić jak ściana z cegły wznosi sie w górę.

Ruiny Alcazaba - MalagaUfortyfikowane bramy miasta ozdobione kolumnami i rzymskimi wersalikami czynią tę trasę bardzo przyjemną. Labirynt bram i zakrętów sprawia, że długi spacer staje się jeszcze przyjemniejszy.

Przechodząc przez Christ Arch możesz dotrzeć do arabskich ogrodów z cudownymi alejami otoczonymi przez bugenwille (rodzaj winogron), jaśminy i przewiercienie.

Ze szczytu murów rozciąga się piękny widok na miasto i port. Na koniec, wykorzystaj maksymalnie wycieczkę do fortecy odwiedzając Muzeum Archeologiczne, Rzymski Teatr i Zamek Gibralfaro.

Zdecydowanie nie pożałujesz tego bogatego historycznie spaceru.

Castillo de Gibralfaro

Zamek Gibralfaro - Malaga

Tę wspaniałą budowlę datuje się na początek XIVw. Została wzniesiona na dawnym, fenickim miejscu przez Yusefa 1 z Granady, który zlecił wybudowanie jej oraz latarni, od której pochodzi nazwa zamku: gebe-faro (twierdza latarni morskiej).

Zamek jest znany z faktu, że miało tu miejsce 3-miesięczne oblężenie mieszkańców Malagi przeciwko katolickim monarchom Ferdynandowi i Izabeli. Głód doprowadził do kapitulacji i oblężenie zostało zakończone. Podczas gdy królowa chroniła się w mieście, Ferdynand zajął zamek. Pozostałe po oblężeniu fragmenty tej historycznej budowli, to seria solidnych baszt obronnych, majestatycznie królujących nad gęstym lasem pinii i eukaliptusów.

Katedra

Plac Obispo


Katedra w Malaga

Katedra w Malaga była zbudowana pomiędzy rokiem 1528 a 1782, w pobliżu miejsca dawnego meczetu. Podczas gdy oryginalne plany zawierały 2 wieże, brak funduszy pozwolił na ukończenie tylko jednej, dając katedrze czułą nazwę La Manquita, co w luźnej interpretacji znaczy "jednoręka kobieta".

Mieszanina stylów jest bardzo widoczna, z przewagą renesansu. Dolne partie są gotyckie, podczas gdy górne i fasady prezentują barok.

Drzwi Katedry - MalagaNa zewnątrz zobaczysz 3 łuki z drzwiami, bogato dekorowane wielobarwnym marmurem. Nad środkowymi drzwiami znajduje się płaskorzeźba, przedstawiająca scenę z biblii "Wcielenie", taką nazwę nosi katedra.

Będąc wewnątrz, zostaniesz zaskoczony ogromem tego kościoła, złożonego z trzech naw, wszystkie tej samej wysokości, chociaż ta położona centralnie jest większa od bocznych. W celu zapewnienia stabilnosci dla tak wysokiej budowli, architekt zastosował oryginalny system pilarów w kształcie krzyża, umieszczając na nich zamiast pali korynckie półkolumny, łącząc tym sposobem tradycje klasyczne z elementami renesansowymi.

Nawy są przykryte pięknymi, bogato zdobionymi kopułami. Uwagę zwracają znakomicie rzeźbione, drewniane stalle chóru 17C, częściowo wykonane przez Pedro de Mena.

Zwróć uwagę na wspaniałe, barokowe organy (18C) i marmurową ambonę (18C) ozdobioną kościelnymi tarczami herbowymi.

Boczne kaplice mieszczą interesujące dzieła sztuki: przyciągającą matkę bolesną autorstwa Pedro de Mena, Chrystusa na krzyżu Alonso de Mena, wielką Matkę Boską Różańcową autorstwa Alonso Cano itd.

Idąc dookoła kościelnych krużganków nie przeocz kaplicy Notre-Dame-des-Rois z przepiękną Panną i Dzieciątkiem, kaplicy Ste-Barbe i wspaniałego, gotyckiego ołtarza, a także kaplicy Wcielenie, całej zrobionej z marmuru z czterema agatowymi kolumnami.

Kościoły

Kościół de los Martines - MalagaKościół de los Martires (zdjęcie po lewej)

Zbudowany w 1847r i poświęcony meczennikom miasta. Ten piękny kosciół cechuje baszta obronna w stylu mudéjar.Wewnątrz można zobaczyć bogatą dekorację barokową, gdzie można znaleźć przykłady rzeźby barokowej Francisco Ortiza.

Kościół de Santiago

Ten kościół, zbudowany w 1490r. wyróżnia się wieżą w stylu mudéjar i barokowym wnętrzem, z niektórymi nadzwyczajnymi kaplicami. Jest tu wyeksponowane świadectwo chrztu Pabla Picassa.

Kościół del Santo Christo de la Salud

Wnętrze tego XVII-wiecznego kościoła jest bardzo atrakcyjne z oszałamiającym ołtarzem i pięknie ozdobioną kopułą.

Kościół San Juan Bautista

Kościół zbudowano w 1490r. Barokowa wieża została dobudowana w roku 1770. Wewnątrz znajduje się kilka wykwintnych kaplic i bogate tabernakulum nad ołtarzem. Obraz Św. Jana z wieku XVII jest dziełem Francisco Ortiza.

Sanktuarium de la Victori

Sanktuarium de la Victori - MalagaKościół został wzniesiony w 1487r w miejscu, gdzie katoliccy królowie ustawili swoje namioty podczas oblężenia. Głównym punktem jest wspaniałe tabernakulum, wznoszące się nad głównym ołtarzem. W krypcie znajduje się rodzinny grobowiec wliczając Buenavistę, któy był odpowiedzialny za odbudowę kościoła w XVIIw.

 

powrót do góry

dalej  

Zwolnienie od odpowiedzialności: Staraliśmy się, aby informacje zawarte na naszej stronie internetowej były jak najbardziej precyzyjne. Jednak informacje są dostarczone w takiej formie tzw. "tak jest" i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty, uszkodzenia czy niedogodności, które mogą spotkać kogokolwiek w wyniku dostarczonej infomacji.

Malagainformation.com es un sitio web propiedad a empresa española Spanish & Internship Consultant S.L. Calle Miguel Bueno Lara, 8, 6-3. info@malagainformation.com, que está inscrita en el registro oficial de empresas de Málaga (Registro Mercantil) con el siguiente Cif y números de registro (Cif B92896588, Tomo 4437, Libro 3346, Folio 40).

 

 
Hiszpański w Hiszpanii
    Hiszpański w Hiszpanii  


Mapa Malagi
 Powiększenie obrazu  

 

Wprowadzenie | Historia Malagi | Praktyczne informacje | Mapa Malagi | Pogoda | Środki transportu | Gazety w Maladze

Pomniki Malagi | Muzea Malagi | Życie nocne w Maladze | Plaże Malagi | Restauracje