Malaga Travel Guide Guía turística de Málaga Informaţii turistice Malaga Malaga, Informacja turystyczna Malaga, turistické informace Малага най-важна информация Малага туризъм Бряг на слънцето Андалусия Informação Málaga turismo Informazioni Malaga turismo Малага столица Информация Малага туризм Коста дель Соль Андалусия Málaga Hauptstadt Information Tourismus Costa del Sol Andalusien Guide du tourisme à Malaga Rejseguide for Malaga Malaga Seyahat Rehberi Malaga reisgids Malaga vodič za putovanje 马拉加 Malagai vendég kalauz

Malaga


 
 
 
 


 


Historia Malagi

Tysiące lat temu Neandertalczycy zamieszkiwali w jaskiniach położonych niedaleko Malagi, o czym informują nas archeolodzy. W miarę upływu czasu populacja ludności rosła i zanim nastąpiła epoka brązu obecność ludzi roszerzyła się na wybrzeżu.

Współczesna Malaga potrzebowała więcej czasu, aby powstać. Malaga zwana "Malaka" (plaster solonej ryby) była założona przez Fenicjan ok.800r p.n.e.Była enklawą handlową kontynuując kolonizację, która rozpoczęła się w 1100r p.n.e. wraz z założeniem Gadir (Cádiz).

Teatro Romano - MalagaW VI w p.n.e. Fenicjanie zostali zastąpieni przez Greków, którzy panowali nad miastem przez 70 lat, do czasu zdobycia Malagi przez Kartagińczyków. Nowi osadnicy byli uwikłani w wojny punickie, a z ich końcem ( rok 202r p.n.e.) zostali wypędzeni przez Rzymian z Malagi i ostatecznie z całego Półwyspu Iberyjskiego. Malaga była nazwana przez Rzymian Flavia Malacita i później była przekształcona w ważny punkt - korytarz, łączący rzymskie centra na półwyspie z portami Morza Śródziemnego. Rzymski Teatr u podnóża arabskiej fortecy Alcazaba jest z tej właśnie epoki i pomimo swoich małych rozmiarów jest jednym z najstarszych w całej Hiszpanii.

Po upadku cesarstwa rzymskiego Malaga przeżyła wielką migrację i została zasiedlona plemionami germańskimi, w szczególności przez Silingów (odłam Wandali), którzy sprowadzili z Dalekiego Wschodu ariańskie wyznanie. Na początku XVIIIw, u schyłku monarchii gotyckiej, miał miejsce najazd Arabów z Północnej Afryki na Półwysep Ibreyjski.

Puerta de Atarazanas - MalagaMiasto zostało przez nich zdominowane w 743r. Malaga zmieniła się w kwitnące miasto otoczone murami z 5 olbrzymimi bramami. Liczne przedmieścia są wkomponowane w miasto, które jest poprzecinane drogami od wschodu do zachodu, łącząc port i fortecę Alcazaba z wewnętrznymi dziedzińcami. Przedmieścia były zajęte przez genueńskich i żydowskich kupców, którzy usadowili się niezależnie od reszty miasta. Abderramán III miał bramę ‘La Puerta de Atarazanas' (zdjęcie powyżej) zbudowaną w XIIIw (obecnie jest wejściem na Rynek Centralny). Choć pierwsze próby podboju miały miejsce w XIVw, dopiero pod koniec wieku XV udało się to katolickim królom.

Malaga została zdobyta 19 sierpnia 1487r (ostatnim zdobytym miastem była Granada, 1492r). W czasie konkwisty religijne społeczeństwa były podstawą miejskiego rozwoju, gdyż integrowały otaczające przedmieścia. Wielki plac stworzono po raz pierwszy (dzisiaj Plac Konstytucji) i założono klasztory Wiktorii i Trinidadu.

Okres optymizmu był następnym szczęśliwym okresem Malagi po latach schyłku. Wieki XVIII i XIX były nawiedzane przez plagi i epidemie. W tym czasie zbiory były bardzo słabe, w dodatku miał miejsce kryzys ekonomiczny jako efekt wypędzenie Maurów.

Kadedra w MaladzeW XVIIw port był przebudowany, a później był rozbudowany. Pomimo, że prace nad katedrą rozpoczęto w 1528r, nie ukończono ich aż do XVIIIw, gdy epoka baroku była w fazie rozkwitu. W tej samej epoce przeprowadzono następną przebudowę portu. Nowa część zostala oddana do użytku i w ten sposób udało się przywrócić do życia gospodarkę Malagi.

W XIX wieku rozpoczął się w Maladze ważny rozwój miasta, dzięki któremu można zauważyć wyraźną różnicę pomiędzy obszarem przemysłowym, a dzielnicami mieszkaniowymi z dużą ilością willi i hoteli. Główne ulice ‘Calle Marqués de Larios' i ‘Alameda' zostały otwarte. Obelisco Plaza de la Merced - MalagaWielkimi, negatywnymi wydarzeniami XIXw były: ekonomiczny i polityczny kryzys jako efekt tyranii króla Fernanda VII, który wydał zgodę Torrijos na nielegalne polowania. Obelisk na placu ‘ Plaza de la Merced (zdjęcie po prawej) został wzniesiony na cześć Generała i jego ludzi. Obecnie jest to centrum wydarzeń kulturalnych i polularnych fiest. Pierwsza dekada XXw nie była okresem wielkiej prosperity, ale od lat sześćdziesiątych turystyczny boom w Hiszpanii zmienił oblicze Malagi. Miliony ludzi wybierało Malagę jako miejsce swoich wakacji, a tysiące jako miejsce zamieszkania. Malaga stała się piątym co do ważności miastem Hiszpanii i jedną z nowoczesnych, europejskich stolic wzbogaconych przez międzynarodową różnorodność i wielorakość kultur. Od 1992r Malaga cieszy się dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową i świetnymi połączeniami autostradowymi, a lotnisko jest jednym z ważniejszych portów lotniczych w Europie.

powrót do góry

dalej  

Zwolnienie od odpowiedzialności: Staraliśmy się, aby informacje zawarte na naszej stronie internetowej były jak najbardziej precyzyjne. Jednak informacje są dostarczone w takiej formie tzw. "tak jest" i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty, uszkodzenia czy niedogodności, które mogą spotkać kogokolwiek w wyniku dostarczonej infomacji.

Malagainformation.com es un sitio web propiedad a empresa española Spanish & Internship Consultant S.L. Calle Miguel Bueno Lara, 8, 6-3. info@malagainformation.com, que está inscrita en el registro oficial de empresas de Málaga (Registro Mercantil) con el siguiente Cif y números de registro (Cif B92896588, Tomo 4437, Libro 3346, Folio 40).


 
Hiszpański w Hiszpanii
    Hiszpański w Hiszpanii  


Mapa Malagi
 Powiększenie obrazu  

 

Wprowadzenie | Historia Malagi | Praktyczne informacje | Mapa Malagi | Pogoda | Środki transportu | Gazety w Maladze

Pomniki Malagi | Muzea Malagi | Życie nocne w Maladze | Plaże Malagi | Restauracje